نقد حوزه فرهنگ و هنر به زبان طنز در «نیم بند»

سه شنبه 30 آبان 1402 - 0:10:10

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، 

«نیم بند» با هنرمندان در حوزه سینما، تلویزیون و موسیقی شوخی می کند و ساختار محتوایی آن با رویکرد نقد فضای موسیقی، ترانه و سینما جلو می‌رود. این برنامه در واقع همان نگاه طنز و شوخی هایی را که مردم با برخی ترانه ها، موسیقی ها و فیلم ها دارند در قالب تصویر و با اجرای نمایش های طنز دنبال می کند.

امیر مشهدی عباس کارگردان «نیم بند» گفت: کار طنز و کمدی در ذات خود جریان‌ساز است و ممکن است شدت و قوت آن متفاوت باشد اما به هرحال، کمدی در ذات خود تلنگر می‌زند. ما در «نیم بند» علاوه بر این هدف، به دنبال آگاه سازی هم هستیم و سعی کردیم در همه قسمت‌ها، مخاطب متوجه این نکات بشود. می توان گفت در این برنامه به مسائلی که ممکن است در نگاه ظاهری اهمیت نداشته باشند اما در فرهنگ مردم بسیار تاثیرگذارند، پرداخته ایم.

کارگردان این مجموعه طنز افزود: در اصل کسانی که نقد می کنند در مورد یک مساله مشخص تخصص دارند اما مردم شاید از تکنیک های تخصصی حوزه های مختلف و نحوه نقد آگاه نباشند. ممکن است کسی از یک سبک موسیقی خوشش بیاید اما یک موسیقی دیگر را نپسندد و نمی داند چرا از یک موسیقی یا فیلم و در کل اثر هنری خاص خوششان نمی آید. ما در این برنامه به دنبال این هستیم که با نگاه فانتزی و طنز بگوییم  نگاه خالق هر اثر هنری اعم از موسیقی، فیلم و شعر قرار نیست نگاه درست مطلق  باشد و ممکن است نقدی جدی هم به این آثار وجود داشته باشد.

امیر مشهدی عباس خاطرنشان کرد: سبک کمدی «نیم بند» بر اساس شبیه‌سازی است و نزدیک ۸۰ کاراکتر را شبیه‌سازی کرده‌ایم. در دکور نیز دو انتخاب داشتیم که به پارودی برنامه‌ها نزدیک‌ترین و شبیه‌ترین باشند. در کل در دکور سه فضای مختلف داریم که علاوه بر آن فضای برنامه‌ها، یک فضای دیگر به اجرای خواننده‌ها و استقرار گروه خاص موسیقی که اجرای متفاوت و جذابی دارند، اختصاص خواهد داشت.

در «نیم بند» برنامه‌های موسیقی و مهمانانی را که در حوزه موسیقی فعالیت می‌کند، شبیه سازی کرده ایم. مثلا برنامه های «دو قدم مانده به صبح» و «هفت» تلویزیون با اجرای محمدصالح علا و فریدون جیرانی از جمله برنامه هایی است که در زمان پخش خود، مخاطبان زیادی داشت و ما در «نیم بند» با آن ها شوخی کردیم.

وی تاکید کرد: در این مجموعه بیش از ۳۰ بازیگر به ایفای نقش پرداخته‌اند و سعی کردیم ترکیبی از بازیگران تئاترو تلویزیون انتخاب کنیم چون کار آیتمی است و به کاراکترهای تیپیکال بیش تر احتیاج داشتیم.

گفتنی است مجموعه طنز «نیم بند» در 26 قسمت 20 دقیقه ای تولید شده است و روزهای زوج از آنتن شبکه نسیم پخش می شود.

منبع:
پایگاه اطلاع رسانی سیما


ارسال دیدگاه

ارسال

دیدگاه ها

نمایش همه نظرات
2024-06-26 02:24:39